Dolce Gusto – HbbTV

Dolce Gusto on your TV

The coffee machine Dolce Gusto made by Nestlé is one of the products we worked on for the HbbTV. Nestlé is the biggest food and drinks producer in the world and their intention was to advertise their product – the coffee machine – on TV broadcast.

The design of the coffee machine was inspired by the shape of a coffee bean and it looks very futuristic and elegant. We wanted to design the high-end app for HbbTV in a way which would compliment the look of the product. Simple icons together with sanserif lettering perfectly emphasize the unique look of the product. The app also offers an informative video, a menu of flavours, a list of products on sale etc.


Dolce Gusto ve vaší televizi

I produkt společnosti Nestlé – kávovar Dolce Gusto si našel cestu k našemu zpracování pro HbbTV. Největší výrobce potravin a nápojů na světě měl v úmyslu přostřednictvím této kampaně propagovat kávovar v rámci digitálního televizního vysílání.

Grafickým zpracováním této high-endové aplikace jsme mířili k vyzdvihnutí kvality a stylu samotného produktu. Chtěli jsme, aby aplikace působila stejně futuristicky a zároveň elegantně, jako sám kávovar, který byl inspirován tvarem kávového zrnka..

Jednoduché ikony kombinované s bezpatkovým písmem podtrhují jediněčný vzhled. Aplikace byla obohacena o informační video, nabídku příchutí, slevy a pod., vše v jednotné stylové linii.

 

  • Categories:

    Graphic Design
  • Client:

    Nestlé

Click & Share US